NIEBIESKI ROWER  i  TO TU
  » sztuka, antyki i galeria na Starym Rynku w Bielsku-Białej

 

Katalog - sztuka i antyki

Ilona Krieser
"Deszczowa piosenka"
20 x 30 cm (z oprawą 30 x 40 cm)

sprzedane

Ilona Krieser

"Deszczowa piosenka"


  • 20 x 30 cm (z oprawą 30 x 40 cm)
  • olej / tektura
  • sygn. p.d.

 


Ilona Krieser (ur. w 1962r. w Rudzie Śląskiej). Jej dzieciństwo, edukacja, pierwsza praca to górniczy Śląsk. Odkąd pamięta zawsze rysowała, robiła z odpadków swoje zabawki, namiętnie czytała książeczki dla dzieci i ganiała po hałdach. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego poszła do pracy na kopalni jako początkujący plastyk-dekorator. Wszystkie ważne tablice BHP były jej znane, bo sama je wykonywała, ale również malowała na ścianach w kopalnianych przedszkolach obrazki dla dzieci. Z sentymentem wspomina ten czas.

W 1989 r. rozpoczęła pracę w Studiu Filmów Rysunkowych „Hanna-Barbera” w Bielsku-Białej i odtąd to miasto stało się jej drugim rodzinnym domem. Tu poznała swojego mistrza Mirona Norwicza - witrażystę, dzięki któremu mogła rozwijać swoje pasje twórcze i uczyć się pasjonującej techniki witrażu. Ukończyła Instytut Sztuki w Cieszynie w zakresie Edukacji Plastycznej. Obecnie jest na dwuletnich Studiach Podyplomowych na ASP w Krakowie.

Jej najważniejszym osiągnięciem jest to, że ciągle chce jej się tworzyć. Ta pasja jest jej odskocznią od monotonii życia. Obserwuje świat z perspektywy domu zatopionego w gęstwinie zieleni w sercu wielkiego blokowiska. Ta półdzika oaza jest nie tylko pracownią artystki, ale także miejscem schronienia dla motylków, ptaszków, kotków i piesków z okolicy. Są one częstym tematem jej malarskich i graficznych przedstawień. Poza tym, ma w przestrzeni miejskiej swojego „baranka” i swoją „kozicę”. „Baranek” to witraż – rozeta w Parafii Św. Małgorzaty w Bielsku-Białej. „Kozica” to mural na 10-ciokondygnacyjnym bloku. O konkursie na ten mural, znajdujący się na budynku widocznym z jej okna, dowiedziała się w dniu zakończenia terminu nadsyłania prac. Projekt udało jej się skończyć i wysłać pięć minut przed północą. I wygrała.

Charakterystyczną dla jej procesu twórczego jest ta prawidłowość, że im szybciej jej obraz powstaje, tym mocniej oddziaływuje na odbiorcę. Ilona Krieser jest wulkanem pomysłów, nie boi się próbować swoich sił na różnych płaszczyznach działań twórczych. W swoim dorobku ma kilka wystaw zbiorowych i prezentację indywidualną w Galerii „ TO-TU”.