Katalog - sztuka i antyki
2900
Jerzy Karszniewicz
"Targ żydowski"
Jerzy Karszniewicz (ur. w 1867 r. w Tarnowie, zm. w 1945 r. w Krakowie) - w latach 1895-1901 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie pobierał nauki od Floriana Cynka, Jacka Malczewskiego i Józefa Mehoffera. Równocześnie uczęszczał też na lekcje do pracowni malarstwa pejzażowego Jana Stanisławskiego. Zanim ukończył studia, wraz z kilkoma innymi studentami współpracował z Jackiem Malczewskim przy realizacji dekoracyjnego fryzu na gmachu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Prace zakończyły się w 1901 r. Później, na dwa lata, Karszniewicz wyjechał do Paryża, gdzie kształcił się w Ecole des Beaux-Arts u Jeana L. Gérôme’a. Po powrocie do Polski zamieszkał w Janówce k. Wieliczki.
W 1907 r. prezentował swoje prace na wystawie uczniów Jana Stanisławskiego. Był członkiem Grupy „Zero”, Cechu Artystów Plastyków „Jednoróg” oraz Powszechnego Związku Artystów Polskich i uczestniczył w wystawach tych stowarzyszeń, prezentując swoją twórczość. Brał też udział w wystawach w krakowskim TPSP, gdzie w 1933 r. miał wystawę indywidualną. Wystawiał w warszawskiej Zachęcie, we Lwowie i Poznaniu.
W swoim dorobku ma portrety i kompozycje figuralne, ale głównie zajmował się pejzażem. Malował motywy z okolic Krakowa czy Wieliczki, a także krajobrazy tatrzańskie. Wszystkie obrazy posiadały niewielkie rozmiary i były tworzone z zastosowaniem szerokiej palety barw.
wykonanie: www.kompmar.net.pl