NIEBIESKI ROWER  i  TO TU
  » sztuka, antyki i galeria na Starym Rynku w Bielsku-Białej

 

Elżbieta Szołomiak
"Akt"
15 x 21 cm (z oprawą 31 x 38 cm)

sprzedane

Elżbieta Szołomiak

"Akt"


  • 15 x 21 cm (z oprawą 31 x 38 cm)
  • tempera / tektura
  • sygn. dół

 


Elżbieta Szołomiak (ur. w 1940 r. w Jarosławiu) - ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych, korzystając z wiedzy i doświadczenia znakomitego pedagoga i plastyka Alojzego Zawady. Odbyła studia pod kierunkiem prof. Stanisława Borysowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom uzyskała w 1965 r. W 1978 r otrzymała roczne stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki. Od ukończenia studiów zamieszkuje w Opolu, następnie przenosi się do Ustronia.

Malowanie jest sposobem na życie, całkowicie się mu poświęca i jest ono jej źródłem utrzymania. Dzięki niemu może rozwijać swoją kolejną pasję, jaką są podróże. W poszukiwaniu nowych doświadczeń i inspiracji do pracy twórczej, odwiedza pół świata, od Borneo przez Nową Zelandię, Tajlandię i Indonezję aż po Birmę. Dalekie wyprawy przebywają także jej prace, prezentowane nie tylko na ponad 200 wystawach w różnych miastach Polski, ale także w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Czechach, Rosji, Japonii, Kanadzie, Danii czy Indonezji.

Artystka, podążając za uczuciem wyprowadza się za naszą zachodnią granicę i osiedla się w pobliżu Alp. Mieszka tam do teraz. W ostatnich latach podupadła nieco na zdrowiu i skupia się na poprawie swojego samopoczucia. Malarstwo Szołomiak, choć opiera się na konwencji realizmu, jest odmienne od tego, co zazwyczaj proponują malarze tego nurtu. Jest ona artystką, której nie sposób przypiąć łatkę jakiegokolwiek stylu malarskiego, z lekkością łączącą tradycję i nowoczesność. Jej prace są rozpoznawalne, mimo iż ich tematyka jest różnorodna. Maluje w kobiecy, subtelny, czasami nawet minimalistyczny sposób.

Szeroki zakres zainteresowań twórczych i dobra energia bijąca z obrazów mogą być podyktowane tym, że autorka od najmłodszych lat obcuje z wieloma odmiennymi kulturami. Jej rodzinny Jarosław, znajdujący się niegdyś w zaborze austriackim, łączy w sobie kultury żydowską, polską, galicyjską i zwyczaje oraz tradycje najeźdźców. To, co wyróżnia ją na tle innych twórców współczesnych to optymistyczne, estetyczne, pozytywne spojrzenie na świat i asertywność wobec panujących w malarstwie trendów.