1800
Alina Tomczak
"Widok na podwórko"
Alina Tomczak (ur. w 1964 r. w Czechowicach-Dziedzicach) - jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku- Białej, w klasie mgr. Leszka Kwaśnego, o kierunku Tkactwa artystycznego. Ukończyła studia artystyczne na Wydziale Rzeźby Uniwersytetu Śląskiego (obecnie Instytutu Sztuki), gdzie była związana z pracownią rzeźby prof. Jana Hermy i gdzie w 1990 r. uzyskała dyplom magistra; jak również z pracownią malarstwa prof. Jerzego Wrońskiego, którego osobowość twórcza wywarła na nią ogromny wpływ.
Przez kilka lat uczyła plastyki w szkole podstawowej, po czym na 22 lata wyjechała z Polski do Niemiec, gdzie mieszkała w pięknej Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim. Jednak tęsknota za „swoim miejscem na ziemi”, ściągnęła ją z powrotem do kraju i od trzech lat mieszka z mężem w rodzinnym mieście - Bielsku-Białej. Obecnie zajmuje się olejnym malarstwem sztalugowym, a jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych, w kraju i za granicą. Uczestniczyła w wystawach zbiorowych i poplenerowych.
Artystka - nieśmiała, wrażliwa, unikająca blichtru, niechętnie mówi o sobie. Najlepiej czuje się w zaciszu swojej pracowni. Chociaż nadal pracuje zawodowo jako tłumacz języka niemieckiego w jednej z bielskich kancelarii, w każdej wolnej chwili ucieka w swój zaczarowany świat świateł, cieni i barw. Swoje obrazy opowiada szeptem, z wielkim pietyzmem pochylając się nad światem, zarówno w portretach jak i w pejzażach. Zachwycając się drobiazgami, absolutnie nie jest w swoich pracach drobiazgowa.
Artystka zdaje się uciekać od zgiełku dzisiejszego świata, do sobie tylko znajomych zakątków, przepełnionych na jej obrazach wrażliwością i zadumą. Jak sama mówi: „czasem warto namalować cały obraz, dla jednego błysku światła, dla jednej jedynej barwnej plamki, która zaczarowuje i podporządkowuje sobie wszystko dookoła i uzmysławia nam, jak wszystko jest ulotne”…